Pomieszczenia czyste w zakładach pracy są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Są to rodzaje pomieszczeń o określonych parametrach środowiskowych, które są stale kontrolowane – w szczególności na obecność zanieczyszczeń takich jak: pył, bakterie, opary chemiczne oraz kurz.
Tego typu miejsca są najczęściej wykorzystywane do badań naukowych, ale także do produkcji elementów elektronicznych z wykorzystaniem materiałów, które potrzebują wysokiego poziomu czystości otoczenia. Przykładem elementów, które produkowane są w takich miejscach są na przykład procesory komputerowe, które składają się z mikro elementów elektronicznych podatnych na uszkodzenia w przypadku dostania się zanieczyszczeń. Clean Room’y w zależności od wymogów sytuacji podzielone są na różne klasy, w których zdefiniowane są rozmiary zanieczyszczeń w określonej mierze.
Ze względu na wielkość tego typu pomieszczeń mogą one być znacznych rozmiarów – większe niż przysłowiowe pokoje socjalne. W skrajnych przypadkach pokoje te mogą osiągać wielkość całej hali produkcyjnej czy nawet fabryki o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Tak duże powierzchnie o regulowanej czystości stosowane są najczęściej w zakładach produkujących precyzyjne elementy elektroniczne np. części komputerowe.
Jest to niezwykle ważne, ponieważ nawet najmniejsze zanieczyszczenia w zakładach pracy mogą doprowadzić do uszkodzenia elektroniki i zmiany jej parametrów. Clean Room ze względu na sposób działania jest niezwykle prosty. Krótko mówiąc powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń poprzez specjalistyczny układ filtrów, które eliminują zanieczyszczenia. Dodatkowo powietrze jest cały czas filtrowane przez zestawy filtrów, tak aby bakterie nie miały możliwości przedostania się do wewnątrz.
Warto też wiedzieć, że pracownicy przebywający w takich zakładach muszą wchodzić i wychodzić przez specjalną śluzę powietrzną, która oczyszcza ich całkowicie z zanieczyszczeń. Dodatkowo pracownicy produkcyjny w takich zakładach muszą być wyposażeni w kombinezony ochronne, maseczki oraz specjalistyczne obuwie.
Maszyny i urządzenia znajdujące się w czystych „pokojach” muszą być tak zaprojektowane aby nie wytwarzały podczas swojej pracy dodatkowych zanieczyszczeń. Ciekawostką jest też to, że popularne materiały często używane w zakładach produkcyjnych takie jak papier i ołówki są kategorycznie zabronione. Należy też pamiętać, że w pomieszczeniach typu clean room panuje lekko podwyższone ciśnienie atmosferyczne, ponieważ pomaga to zapobiegać dostawaniu się zbędnych zanieczyszczeń z zewnątrz.
Zdarza się też, że w pokojach czystości powietrze jest także osuszane. Doprowadza to jednak do zagrożenia wyładowań elektrostatycznych, dlatego też osoby przebywające w tym miejscu muszą być wyposażone w odpowiednią odzież i obuwie zabezpieczające.
W Clean Room’ach stosuje się najczęściej oświetlenie barwy żółtej ze względu na rodzaj prac jakie są wykonywane. Warto też pamiętać, że w takich pomieszczeniach nie stosuje się okien ani żadnych dodatkowych wyjść zewnętrznych, przez które bakterie mogłyby się dostać do wewnątrz. Stosowanie sztucznego oświetlenia pozwala zapobiegać naświetlaniu materiałów światłoczułych np. podczas wywoływania zdjęć jak w ciemni fotograficznej.
Zdecydowanie pomieszczenia cechujące się czystością posiadają swój własny klimat, który jest sztucznie wytworzony. Nie przekłada się to jednak na ryzyko dla zdrowia lub życia człowieka. Należy jednak przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas pracy w tego typu warunkach. Istotne jest aby pracownicy produkcyjni przebywający w pomieszczeniach czystych stosowali się do obowiązujących zasad odnośnie dezynfekcji oraz zakazu wnoszenia ciał obcych na teren zakładu.
Warto też wspomnieć, że montażem oraz zarządzaniem Clean Room’ami zajmują się zwykle profesjonalne firmy, które posiadają kompleksową wiedzę na ten temat oraz narzędzia, które umożliwiają budowę specjalistycznych pomieszczeń. Należy pamiętać, że utrzymanie określonych parametrów w pomieszczeniach czystości nie jest prostym zadaniem. Wymaga to nie tylko konkretnej wiedzy, ale także sprzętu, który musi być niezawodny oraz bardzo dokładnie uszczelniony.
Zakłady produkcyjne zajmujące się elektroniką nie mogą sobie pozwolić nawet na najmniejsze odstępstwa od reguł, ponieważ może to doprowadzić do katastrofy lub nawet zniszczenia elementów elektroniki ze względu na panujące tam wyładowania elektrostatyczne. Mimo wszystko jednak pomieszczenia czyste są z pewnością bezpieczne dla zdrowia i życia pracowników.