Guziki, choć tak naprawdę stanowią dość niepozorne elementy garderoby są niezwykle ważne. Po pierwsze, przy większości ubrań stanowią detal przydatny i praktyczny.
Mimo obecności na rynku tak zwanych zamków błyskawicznych, guziki nadal funkcjonują w świecie mody. Nie pozwoliły się wyprzeć nowocześniejszym rozwiązaniom. Rzepy czy innego rodzaju zapięcia też nie zastąpiły klasycznego rozwiązania w postaci guzików. Być może dlatego, że oprócz względów czysto praktycznych wyróżnia je również czynnik ozdobny. Zdarza się przecież, że nie są przyszywane, a na poszczególnych ubraniach czy tekstyliach po prostu się je doklejana lub doczepia w inny sposób.
Sama historia guzików sięga wielu tysięcy lat. Z początku najczęściej wykonywano je z muszli, tak by pełniły głównie funkcje dekoracyjne. W średniowieczu spinaniu odzieży służyły z kolei różnego rodzaju tasiemki i sznurki. Z czasem ludzie doszli jednak do wniosku, że dzięki zastosowaniu guzików mogą sprawić, że ubrania staną się jeszcze bardziej funkcjonalne. Masowa produkcja guzików rozpoczęła się mniej więcej w połowie XVIII wieku.
Jakie od tego czasu wymyślono rodzaje guzików? Czym różnią się między sobą poszczególne typy i gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowane?
Guziki dzielą się ze względu na kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze musimy zdecydować czy zależy nam na tak zwanym płaskim guziku. Bo choć wydawać może się to absurdalne, tak naprawdę tego rodzaju wyrobu występują w kilku wersjach. Możemy nabyć zarówno guziki płaskie, jak i wypukłe. I wbrew pozorom nie jest to różnica wyłącznie estetyczna. Wszystko zależy bowiem od finalnego efektu który chcemy uzyskać, ale również rodzaju materiału z którego korzystamy w trakcie szycia.
Po drugie, guziki różnią się między sobą ze względu na ilość dziurek. Mogą mieć jeden, dwa lub cztery otwory. Pierwszego rodzaju nie da się jednak przyszyć w domowych warunkach, a konkretnie na domowej maszynie. Gdy zdecydujemy się na tego rodzaju detal, musimy wiedzieć, że pozostaje nam wyłącznie szycie ręczne. Jeśli chodzi zaś o guziki z dwiema dziurkami lub więcej, to do takich można już użyć sprzętu szyjącego.
Inną kwestią jest tak zwana symetryczność guzika. Co to oznacza? Gdy wybierzemy element symetryczny, nie będziemy mieć żadnych problemów w trakcie szycia. Jeśli jednak zdecydujemy się na niesymetryczny, musimy niezwykle uważać. Nie dość, że takie guziki będziemy musieli przyszywać ręcznie, to jeszcze szczególną uwagę będziemy musieli przywiązywać do samego ich ustawienia – odpowiednią stroną do góry. Jeśli nie zapamiętamy tej reguły, całość może wyjść niedbale. Podobnie, jak w przypadku guzików z dwiema dziurkami, które raz przyszywane są poziomo, a raz pionowo. Taki efekt nie będzie zadowalający.
Materiał z którego wykonany jest guzik, to ostatnia kwestia, gdy mówimy o kolejnych jego rodzajach. Na rynku dostępnych jest ich całe mnóstwo. Wśród najpopularniejszych wymienić można: plastikowe, metalowe, a także materiałowe. Z metalowymi trzeba jednak uważać bardziej, niż z innymi. Mogą one rdzewieć z czasem, na przykład w trakcie noszenia lub prania.
Guziki swoje zastosowanie znajdują zarówno w produkcji ubrań, jak i tekstyliów różnego rodzaju. Te drugie można dzięki nim przyozdabiać. I tu pojawia się kwestia zasadnicza – czy potrzebujemy guzików ze względów praktycznych, czy może estetycznych?
Jeśli chodzi o względu praktyczne, guziki zdają się być nieodzownym elementem poszczególnych ubrań. Bez nich nie byłoby możliwe zapięcie kurtki, spodni czy marynarki. Oczywiście można użyć zamka, jednak nie zawsze będzie on pasował do całości. Ozdobne, finezyjne guziki bardzo często lepiej się wtedy sprawdzają.
Pod względem estetyki wyrobu i kwestii dekoracyjnych – guziki również zdają egzamin. Nie od dziś wiadomo, że bardzo duża liczba torebek, ubrań czy galanterii przyozdabiana jest tego rodzaju detalami. Ich ciekawe formy i ułożenie sprawiają, że całość wydaje się być o wiele ciekawsza!
Zarówno różnego rodzaju guziki, jak i inne elementy niezbędne do szycia znajdziemy w internetowej pasmanterii Kasmanteria.pl Wygodne zakupy online, szybka dostawa, a co najważniejsze – najwyższej jakości produkty, to główne zalety sklepu.