Pogrzeb, oprócz tego, że jest smutnym wydarzeniem, zmusza nas do uiszczenia ogromnej kwoty za jego organizację. Zakup trumny, nagrobka, wykupienie miejsca na cmentarzu, opłata za Mszę Świętą w intencji zmarłego, organizacja stypy… Są to często koszta, które przewyższają nasze możliwości. Dlatego też, w tym celu ogranicza się maksymalnie koszta, jeśli zachodzi taka konieczność. Nie każdy jest w stanie zorganizować uroczystość z powodu braku funduszy. Ceny nagrobków i trumien sporo kosztują – dlatego warto przekalkulować, na których etapach organizacji pogrzebu można byłoby zaoszczędzić. Co prawda, każdy ma szansę otrzymania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tysięcy złotych. Jest to spore udogodnienie, ponieważ dzięki tej kwocie nie jesteśmy aż tak obciążeni organizacją pogrzebu. Najczęściej, koszt pogrzebu wynosi około 6 tysięcy złotych. Jednak można zmieścić się w zaledwie połowie tej kwoty. Na co zwrócić uwagę?
Trumnę można zakupić za cenę od 700 złotych. Ceny jednak sięgają i dwóch tysięcy. Liczą się wszystkie aspekty – dodatki, typ drewna, to czy drewno jest lakierowane oraz to, jak wygląda środek trumny – czy znajdują się w niej materiały miękkie na których leży zmarły. Często bowiem zmarły wkładany jest do trumny bez niczego. Warto więc wybrać trumnę elegancką i ekologiczną, która będzie się pięknie prezentować. Jeśli chodzi o nagrobek – jego cena to około 1,5 tysiąca złotych. Płaci się przede wszystkim za rodzaj kamienia, wykonanie, oszlifowanie i wyrycie napisów. Istotne jest również to, że wykopanie miejsca na grób sięga nawet kwoty 700 złotych. Warto również wspomnieć, że przechowanie ciała w chłodni może nas kosztować około 100 złotych.
Dziś można przeprowadzać pogrzeb na dwa sposoby – pogrzeb naturalny oraz kremacja. Od około 60 lat, możliwe jest skremowanie zwłok i pochowanie ich lub tylko poświęcenie. Prochy bardzo często rozsypuje się. Jest to tańsze rozwiązanie – nie musimy zakupywać miejsca na cmentarzu. Oszczędzamy również na ubraniach dla zmarłego, makijażu i innych dodatkowych usługach. Najczęściej w piecu krematoryjnym spala się ciało nagie lub owinięte całunem. Kremacja musi się jednak odbyć w zgodzie z wolą osoby zmarłej.
Najbardziej znany nam rodzaj pochówku, to pogrzeb chrześcijański, odbywający się na cmentarzu. Poprzedza go Msza Święta w kościele. Pochówek może jednak odbywać się bez liturgii i bez żadnych modlitw. Niektóre osoby wolą zwykły pogrzeb, który polega na przeniesieniu ciała w trumnie na cmentarz i wygłoszenie mowy kaznodzieja wśród najbliższych osób. Obrzęd religijny również kosztuje – może nas wynieść nawet do 1,5 tysiąca złotych.
Jest to rodzaj poczęstunku, zorganizowany dla wszystkich uczestników pogrzebu. Najczęściej jednak na stypę zapraszana jest najbliższa rodzina zmarłego. Zależnie od sytuacji, można zrezygnować ze stypy, co wiąże się z obniżeniem kosztów organizacyjnych. Stypa bowiem nie jest konieczna, choć częsta.
Zakłady pogrzebowe oferują różne dodatkowe usługi, które można zamówić. Na przykład, najpopularniejszą jest wykonywanie zabiegów kosmetycznych zmarłemu. Malowanie twarzy, paznokci, obcinanie i farbowanie włosów, a następnie układanie ich, to częste praktyki. Trzeba również ubrać zmarłego do trumny. Niekiedy ubrania są zakupywane, jednak aby ograniczyć koszta, możemy zdecydować się na dostarczenie ubrań koronerowi bezpośrednio z garderoby zmarłego.