Działania marketingowe na współczesnym rynku, gdzie walka o każdego klienta to prawdziwa wojna, są naprawdę rozbudowane i działają na wielu szczeblach jednocześnie. Reklama, która w dzisiejszych czasach przybiera najróżniejsze formy to nieustające próby zwrócenia na siebie uwagi i przyciągnięcie potencjalnych klientów.
Liczy się pomysłowość i kreatywność, jest to idealne miejsce dla grafików, u których potencjał i wyobraźnią idą w parze. Ostatnio na znaczeniu zyskała także reklama wzbudzająca jawne kontrowersje, przekaz lub forma przestawiania ma być szokująca dla odbiorcy, a im więcej emocji wzbudziła, tym lepiej. Ważne po prostu, by o tej reklamie mówiono głośno. Jest jednak jeszcze jeden rodzaj marketingu, który przebija swoją popularnością wszystkie inne, mianowicie – marketing sensoryczny.
Marketing sensoryczny to rodzaj działania marketingowego, który ma na celu dotrzeć do delikatnych i wrażliwych części naszego mózgu. Mianowicie reklamowany produkt ma za zadanie pozytywnie oddziaływać na wszystkie zmysły klienta. Działania te nie są proste, muszą być dobrze przemyślane i zaplanowane, aby efekt został osiągnięty. Marketing sensoryczny skrywa informacje o danych produkcie, w sposób możliwy odczytania ich poprzez
Takie działania marketingowe mają na celu polepszenie interakcji z klientem, tak aby dany produkt był pozytywnie postrzegany, a skojarzenia o danej marce kumulowały się tak długo, że świadomość marki zyska na znaczeniu. Marketing sensoryczny poprawia skuteczność sprzedaży danego produktu, ponieważ klient kojarząc jego zapach lub smak w pozytywnych okolicznościach, podświadomie decyzje się na zakup. Reklama do tego stopnia ingeruje w nasze codzienne życie, że nawet jej już nie zauważamy. Marketing oparty na czynnikach emocjonalnych i zmysłowych jest naprawdę skuteczny, pozwala bowiem na pozyskiwanie klientów i zdominowanie konkurencji.
Klienci budują w podświadomości opinie o danym produkcie. A na jakiej postawie tak robią? Bazując oczywiście na zmysłach i bodźcach, które nakarmiono konkretnym przekazem od marki. Wpływa to oczywiście na wizerunek firmy, ponieważ jeżeli opakowanie i kształt świeczki są przyjemne dla oka, zapach kojarzy się z romantycznym nastrojem, a w dodatku jest zgrabna i wygodnie trzyma się ją w ręku, to prawdopodobnie kupimy tę świeczkę.
Zanim zastosowano marketing sensoryczny, została wykonana seria badań nad skutecznością takich działań. Potwierdzono wtedy, że nic tak nie działa na klienta jak emocje i zwykły, dlatego coraz więcej marek przykłada się do zadbania o design produktu i możliwości odbioru go przez pozostałe bodźce, tak aby klient mógł dzięki zmysłom zidentyfikować i rozróżnić konkretną markę.