Nie jest tajemnicą, że w aptekach znajdziemy dziś wiele wszelkiego rodzaju suplementów diety, a także różne odżywki, na które decydujemy się zresztą dość często i wiele wskazuje na to, że będzie tak nadal. Weźmy tutaj bowiem pod uwagę, że w dobie dwudziestego pierwszego wieku, kiedy to jedzenie nie jest najwyższej jakości, ich zażywanie może dać nam wiele dobrego. Wszystko dlatego, że uzupełniamy wówczas zapotrzebowanie naszego organizmu na niezbędne składniki odżywcze. Mimo wszystko przyjmując suplementy czy też odżywki warto pamiętać o kilku newralgicznych zasadach. Oczywiście pomijając już to, że należy się tutaj stosować do tego, co jest napisane na opakowaniu. Jak zatem stosować suplementy, aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy?
Pamiętajmy tutaj przede wszystkim o tym, że suplementy należy spożywać razem z posiłkiem. Zażywanie ich na pusty żołądek nie ma bowiem większego sensu i nawet jeżeli przyjmiemy ich dużą ilość, niestety nic nam to nie da. Dzieje się tak dlatego, że nie zostaną one dobrze wchłonięte. Ponadto pamiętać trzeba również i o tym, że wiele suplementów rozpuszcza się dziś wyłącznie w tłuszczach. Mowa tu między innymi o witaminach A, D, E i K. Warto wówczas zjeść posiłek składający się z czegoś w miarę tłustego, a nie przyjmować ich na pusty żołądek czy też po zjedzeniu sałatki.
Suplementy mają to do siebie, że musimy je czymś popić. Co więc sprawdzi się najlepiej? Nie będzie żadną niespodzianką, jeżeli wskażemy tutaj na wodę. Nie należy natomiast popijać ich kawą czy herbatą, które trzeba odstawić na około kwadrans przed przyjęciem suplementów i nie pić ich równie długo po ich zażyciu. Pamiętać trzeba bowiem, że kofeina zawarta w kawie, a także i wszelkich napojach energetycznych hamuje proces wchłaniania wapnia, cynku, miedzi, manganu oraz witamin A, B i C.
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że witamina D nazywana jest witaminą słońca? Dzieje się tak dlatego, że organizm człowieka wytwarza ją wtedy, kiedy to ciało jest nastawione na promienie słoneczne. Warto mieć na uwadze, że witamina D chroni nas między innymi przed rakiem, a także pomaga zachować zdrowe kości. Zmniejsza też ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane, cukrzycę typu 2, a także poprawia odporność i funkcjonowanie mózgu. Skoro promieni słonecznych zimą mamy jak na lekarstwo, przede wszystkim właśnie o tej porze roku trzeba wspomóc się suplementacją, sięgając po witaminę w postaci suplementu z dawką 1000 IU dziennie. Latem i w innych miejscach, kiedy słońce świeci mocniej, dzienną dawkę ograniczyć można do 400 IU.
Ważny jest także wapń, którego dziennie potrzebujemy około 700mg. Jeśli już decydujemy się na odżywki z wapniem, stawiać należy tutaj na cytrynian wapnia, który jest lepiej przyswajalny od węglanu wapnia. Przy tym drugim rozważyć trzeba jego większą dawkę. Podczas podejmowania decyzji odnośnie dawkowania i wyboru uzupełnień witaminowych, warto więc wiedzieć jakie mamy możliwości. Z pomocą przychodzą sklepy internetowe, które oferują produkcję suplementów diety na zlecenie.
Zdarza się, że jakieś odżywki czy też suplementy są zanieczyszczone metalami ciężkimi. Do takich zaliczyć możemy ołów, arsen, rtęć. Każdy z powyższych może być przyczyną bólów głowy, mięśni, stawów, wymiotów, zawrotów głowy czy utraty pamięci. Warto więc stawiać na suplementy, które są ich pozbawione. Jak więc widzimy, jest kilka ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, sięgając po suplementy diety. To samo tyczy się też odżywek, po które sięgają dziś nie tylko wyczynowi sportowcy, ale też i kompletni amatorzy. Ci drudzy bardzo często popełniają tu podstawowe błędy.