Terapie logopedyczne są coraz częstszą praktyką stosowaną w eliminowaniu wad wymowy. Umożliwiają rozwój aparatu mowy, naukę prawidłowej artykulacji głosek, a także pogłębiają więź rodzic – dziecko. Jak ważny jest udział rodziców przy terapiach logopedycznych oraz do czego są potrzebni?
Terapia logopedyczna to nie tylko zajęcie, które absorbuje dziecko, ale także rodziców. Ćwiczenia obejmujące prawidłowe artykułowanie głosek wymagają od dziecka zaangażowania i skupienia, a także samozaparcia i dyscypliny. Czy dziecko, które dopiero poznaje świat, jest w stanie samo przejść przez terapię? Oczywiście, że nie. Dzieci, które nie mają wielu obowiązków i nie mają nawyku ćwiczenia, nie będą wykonywały poleceń logopedy poza gabinetem.
Rola rodzica jest więc nieoceniona w powodzeniu całej terapii. Tylko pilnowane dzieci, które regularnie ćwiczą z rodzicami w domu, ukończą terapię z sukcesem. A cel każdej terapii jest taki sam. Wyeliminowanie problemu związanego z wadą wymowy.
Rodzic musi zadbać o organizację czasu dziecka. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci muszą się bawić. Zadaniem rodzica jest więc wygospodarowanie czasu zarówno na zabawę, jak i na ćwiczenia aparatu mowy. Zadane ćwiczenia mowy przez logopedę warto uzupełniać przez literaturę. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dzieci lubią różnorodność, a największą sztuką i rolą rodzica jest troska o prawidłowy rozwój dziecka, który można osiągnąć tylko dzięki nauce przez zabawę. |
Wsparcie dziecka w terapii jest konieczne nie tylko ze względu na potrzebę bliskości i zrozumienia. Dzieci z wadą wymowy mogą cierpieć np. na wykluczenie przez inne dzieci z zabawy. Rolą rodzica jest wytłumaczenie dziecku, że mimo wady wymowy nie jest gorsze i wspierać jego dalszy rozwój oraz motywować do pracy, dlatego warto pracować nad rozwojem mowy u dziecka.
Terapia wad wymowy musi być wspierana przez pomoce logopedyczne dla pedagogów, ale też dla rodziców. Wspomaganie rozwoju prawidłowej wymowy u najmłodszych powinno być uzupełniane o takie pomoce logopedyczne jak np. gry, które stymulują dzieci i angażują do zabawy i ćwiczeń. Rodzice, którzy uczestniczą w sesji, muszą się dowiedzieć od terapeuty jak ćwiczyć z dzieckiem w domu. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia, wsparte o pomoce terapeutyczne zwiększają szansę na powodzenie terapii wad wymowy.
Warto pamiętać, że ćwiczenia muszą być wykonywane systematycznie, ponieważ ich regularne powtarzanie przybliża sukces i skraca czas terapii, która może być dla małego dziecka traumatyczna. To także kolejny powód, dla którego obecność rodzica w terapii mowy jest ważna.
Dodatkowo warto podkreślić, że udział rodziców w terapii zacieśnia relację rodzice — dziecko, która jest najpiękniejszą relacją bezgranicznej miłości między dwojgiem ludzi. Ponadto niepowtarzalna relacja rodzic – dziecko i ilość spędzania razem czasu, umożliwia ćwiczenia o różnych porach dnia, w niewymuszony sposób, tak aby dziecko czuło wsparcie i miłość od rodzica.
Terapia logopedyczna pod okiem specjalisty może pomóc wyeliminować wadę wymowy, ale podstawą są codzienne, regularne ćwiczenia wykonywane poza gabinetem. Dom powinien być bezpiecznym miejscem, w którym dziecko razem z rodzicami może ćwiczyć aparat mowy także poprzez zabawę. W tym celu warto zainwestować w gry i pomoce logopedyczne, które dopasowane do problemu, pomogą go rozwiązać.