Ludzie często pytają jakie są najlepsze lub najbardziej popularne rodzaje akwareli? Jest to pytanie, na które praktycznie nie ma ostatecznej odpowiedzi. Faktem jest, że najlepsza farba zależy od umiejętności i cierpliwości malarza, a także pożądanego rezultatu. Różne rodzaje akwareli nadają naszej pracy inny charakter i wywołują inne emocje. Ogólnie uważa się, że akwarele nadają się do bardziej wyciszonych prac, gdzie obraz jest nieco zachmurzony. Mogą być również kolorowe, ale dają miękki rezultat. Wszystko jednak zależy ostatecznie od techniki i stylu artysty.
Zalety i Wady akwareli
Akwarele uważane są za najtańszy rodzaj farb, są bowiem zazwyczaj w bardziej przystępnej cenie niż farby olejne czy akrylowe. Te produkty ułatwiają malowanie dużych powierzchni. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu przestrzeni, które nie muszą być całkowicie wypełnione, jak na przykład pomalowana twarz na białym tle. Mała tubka tej farby wystarczy na wiele godzin malowania. Akwarele mają również ładne nasycenie koloru i schną dość szybko.
Niestety chociaż praca z tym produktem wydaje się w teorii prosta, to tak naprawdę jest trudna do opanowania. Wymaga talentu i wiele praktyki. Farby te możemy pięknie ze sobą mieszać i łączyć, ale musimy się ich dobrze nauczyć. Właściwie decydując się na pracę z nimi powinniśmy cieszyć się podróżą i ciągłą nauką, a nie starać się jak najszybciej osiągnąć rezultat.
Akwarele wymagają cierpliwości. To istotne zwłaszcza dlatego, że ciężko pokryć nimi błąd. Malując tą metodą odkrywamy jak krucha jest nasza praca. Bardzo łatwo możemy ją zniweczyć na dwa sposoby. Po pierwsze jeżeli uszkodzimy powierzchnię papieru. Po drugie jedna kropla wody może zrujnować detale, których malowanie zajęło nam wiele godzin.
Jak wybrać akwarele dla siebie?
Możemy wybierać spośród wielu różnych rodzajów akwareli – wszystko zależy od naszego stylu malarskiego i rezultatów jakie chcemy uzyskać. Wybierając bardziej artystyczne farby, uzyskamy delikatne i subtelne efekty. Jednak coraz bardziej popularne są nowoczesne produkty akwarelowe z innowacyjnym nośnikiem, Aquazolem, który pozwala na większą koncentrację pigmentu. W rezultacie uzyskane kolory są niezwykle świetliście. Są one też bardziej intensywne i trwałe. Możemy liczyć na lepszą stabilność i płynność przy zachowaniu cech klasycznych akwareli.
Akwarele możemy mieszać i w ten sposób uzyskiwać nowe kolory, więc kupując paletę nie musimy od razu nabywać wszystkich kolorów. Jednak niewątpliwie nie warto, wybierać też najmniejszych zestawów. Jeżeli będziemy często korzystać z danej barwy mieszanie jej za każdym razem będzie bardzo uciążliwe. Na pewno na początek potrzebujemy podstawowych kolorów, czyli czerwonego, żółtego i niebieskiego. Warto do tego dodać pomarańczowy, zielony i fioletowy. Wiele osób, które do tej pory szkicowało ołówkiem decyduje się zakup farb w odcieniach szarości, które uzupełnią o kolory.
Jeżeli to dopiero początki naszej przygody z akwarelami możemy się zdecydować na nieco mniejszy zestaw. By mieć z czym zacząć warto zakupić zestaw zawierający około 40 kolorów. Syntetyczne pigmenty będą dla nas odpowiednie, ale zwróćmy uwagę, aby były wysokiej jakości.
Malarze z większym doświadczeniem będą potrzebowali większej palety. Zazwyczaj wystarczy taka zawierająca około 100 kolorów. Najlepsze są pojedyncze pigmenty najwyższej jakości, które zapewniają wyraziste, nasycone i świetliste barwy. Jedne z najbardziej pożądanych palet pochodzą od firmy Winsor&Newton, która produkuje farby od 1832 roku.