Coraz częściej mówi się o raportowaniu niefinansowym, które stało się sporym wyzwaniem dla wielu organizacji i korporacji. Zgodnie z najnowszymi przepisami Unii Europejskiej, raportowanie z niefinansowych działań podejmowanych przez firmę stanie się nowym zobowiązaniem, z którego każde przedsiębiorstwo będzie musiało się wywiązać.
Cykliczne raportowanie finansowe jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorstwa. Jednakże od niedawna konieczne jest również sporządzanie raportów niefinansowych, które powstały jako odpowiedź na wymogi stawiane przez inwestorów ESG. W efekcie konieczne jest raportowanie działań niefinansowych w zakresie odpowiedzialności społecznej, środowiska oraz ładu korporacyjnego.
Raportowanie niefinansowe określa się mianem ESG. Czym zatem jest ESG report? Jakie wymagania należy spełnić, aby poprawnie zaraportować działalność niefinansową?
Zgodnie z dyrektywą uchwaloną przez Unię Europejską, od kwietnia 2021 zmienił się sposób raportowania działalności niefinansowej. W nadchodzących latach zmienią się zatem zasady raportowania ESG, które nie tylko będzie ustrukturyzowane i ustandaryzowane, ale przede wszystkim – rozbudowane. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie lepszych informacji o zakresie działań przedsiębiorstwa. W ten sposób dane dotyczące organizacji będą miały większą wartość, co przełoży się na zwiększenie zaufania wobec kontrahentów i klientów. Dzięki rozbudowanemu raportowaniu ESG zmniejszy się ryzyko utajania dodatkowych przychodów i osiągnięć organizacji.
Raportowanie ESG to typ raportu niefinansowego, dzięki któremu organizacje mogą przedstawić wszystkie podejmowane działania, nie mające nic wspólnego z zyskiem finansowym. Skrót ESG pochodzi od działań podejmowanych na rzecz środowiska (Environmental), społeczeństwa (Social) oraz ładu korporacyjnego (Corporate Governance).
Konieczność raportowania ESG została ustalona w wymagania dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), nakładając tym samym obowiązek raportowania niefinansowego na spółki publiczne i prywatne. W efekcie konieczne jest, aby wszystkie spółki państwowe lub działające w charakterze społecznym, raportowały wszelkie działania ESG. Oprócz tego taki raport muszą wystawić również duże korporacje prywatne, a co się z tym wiąże – również małe i średnie firmy, które pragną utrzymać się na konkurencyjnym rynku.
Od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej do raportowania działalności niefinansowej zobowiązane są jedynie konkretne podmioty o charakterze interesu publicznego. Zalicza się do nich m.in. ubezpieczycieli, banki oraz fundusze inwestycyjne.
Raportowanie ESG będzie obowiązkowe jednak dla większej ilości organizacji. Już od 2023 roku obowiązek ten zostanie nałożony na spółki notowane na giełdzie oraz duże firmy osiągające powyżej 170 milionów przychodów netto rocznie. Do raportowania ESG będą także zobowiązane spółki posiadające aktywa i pasywa o wysokości minimum 85 milionów złotych. W praktyce oznacza to, że do notowania będą zobowiązane również start-upy.
Warto jednak zaznaczyć, że od 2026 roku konieczność raportowania ESG będzie dotyczyła już wszystkich spółek. Ujednolicony sposób sporządzania raportów zobowiązuje spółki do cyfrowej publikacji w oparciu o określony przez UE schemat.
Pomimo tego, że minie jeszcze wiele lat do momentu, kiedy wszystkie spółki będą zobowiązane do raportowania ESG, wielu przedsiębiorców już zaczyna mierzyć się z tym wyzwaniem. Raportowanie ESG to skomplikowany proces, wymagający dokładności danych oraz wykorzystania istniejącego już schematu.
Wsparcie w raportowaniu ESG pozwala nie tylko zrozumieć cel takiego raportowania, ale również znalezienia pozytywnych stron. Oprócz tego szkolenia z raportowania ESG to możliwość opracowania strategii i pozyskanie narzędzi do zarządzania danymi niezbędnymi do uwzględnienia w raporcie.
Wsparcie w raportowaniu ESG pozwala także zrozumieć najczęstsze problemy i zagrożenia jakie są związane ze zrównoważonym rozwojem. Szkolenie z ESG report to szansa na opracowanie dokładnego raportu, który przełoży się na lepsze zrozumienie swojej organizacji, a następnie podejmowanie decyzji związanych z m.in. ograniczeniem śladu węglowego spółki.
Obecnie dostępne są różnego rodzaju wytyczne oraz szkolenia, dzięki którym każda spółka przygotuje się do konieczności tworzenia raportu ESG. Spółki zobowiązane do raportowania ESG już teraz zyskają natomiast praktyczne narzędzie do opracowania zgodnego ze stanem faktycznym dokumentu.