Cieszące się wieloletnią tradycją, okna PCV należą do najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych okien na całym świecie. Okna tego rodzaju mają za zadanie szczelnie oddzielać dwa miejsca. Jedną z cech okien PCV jest nieprzepuszczanie powietrza. Pomieszczenia, w których mieszczą się okna, są dokładnie odseparowane od podwórza. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie ciepłej temperatury wewnątrz budynku. Trwałość, jaką zapewniają nam okna PCV, przemawia do osób budujących nowe mieszkania i domy.
Inną zaletą tych okien, jest ich wygląd. Idealnie nadają się one do wszystkich budynków. Znaczna większość okien PCV ma biały kolor. Okna te składają się z polichlorku winylu, stąd nazwa.
Wybór okien PCV jest kluczowym krokiem do właściwego zamontowania ich. Dodatkowo, należy zastosować odpowiednie parametry ram. Parametry to przede wszystkim:
• Odporność okien na wiatr,
• Wodoszczelność,
• Przepuszczalność powietrza,
• Przenikalność cieplna,
• Współczynnik przepuszczalności światła,
• Współczynnik całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego.
Wybór okien zależy przede wszystkim od wymienionych parametrów, od wielkości ram oraz od ich koloru. Dzisiaj dostępne są różne kolory ram lub farb, którymi można pomalować okna. Dodatkowo, nasz wybór powinien opierać się na cenie okien oraz na usłudze montażowej, którą preferuje firma.
Jak wiadomo, montażem okien powinni zająć się doświadczeni pracownicy. Okna PCV nie stanowią dla specjalistów wyzwania – dzięki skorzystaniu z ich usług możemy mieć pewność, że okna zostaną zamontowane szybko i porządnie. Firma montująca okna, zawsze stosuje się do zasad, jakich należy przestrzegać podczas pracy tego typu. Przed montażem okien, koniecznie należy zwrócić uwagę na aspekty klimatu. Istotne jest nasłonecznienie danego miejsca, jego wilgotność oraz wszelkie opady. Montaż tych okien jest o wiele prostszy, niż montaż okien drewnianych. Mimo ich wagi (okna PCV są cięższe od innych), okna te dość łatwo zamontować. Poza tym, ich cena jest zazwyczaj niższa. Konieczne jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób montowane są okna. Warto powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom. Zakładanie okien na własną rękę może skutkować niepożądanymi efektami ubocznymi. Do najczęstszych z nich zaliczają się pęknięcia profili okiennych, odkształcenia, trudność w zamykaniu i otwieraniu okien. Nieszczelność okien może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów.
Sam montaż okien polega właściwie na prawidłowym przymocowaniu okna do ściany. Dodatkowo, należy zapewnić uszczelnienie pomiędzy ścianą a oknem, by zachować odpowiednią temperaturę pomieszczenia.
Pierwsza czynność to dokładne oczyszczenie muru. Często konieczne jest pokrycie go specjalnym podkładem gruntującym. Później, do ościeżnicy trzeba przykręcić listwę, która ułatwi nam zamontowanie parapetów. Następnym krokiem jest wypoziomowanie ramy okiennej. Aby dokładnie zamontować okno, należy użyć poziomic, by upewnić się, że ramy mają dokładnie kąt prosty. Przymocowanie okna jest możliwe dzięki użyciu specjalnych kotew (paski blachy, które mocowane są za pomocą śrub). Często w tym celu używa się dybli, które przechodzą przez ościeżnicę.
Przed umieszczeniem okna, należy pokryć ścianę z zewnętrznej strony materiałem, który jest paro przepuszczalny. Może to być folia lub popularna taśma rozprężona.
Po zamocowaniu okna, szybko należy pokryć ościeżnicę pianką montażową. Specjaliści zalecają uprzednio nieco zwilżyć mur – pianka ta utwardza się szybciej pod wpływem wilgoci. Po wyschnięciu pianki należy wyjąć wcześniej umocowane kliny. W miejsce klinów również trzeba zamieścić piankę.