Prowadzenie firmy w dowolnej dziedzinie przemysłu to ciężkie zadanie. O wiele rzeczy trzeba zadbać. Najważniejsza jest, jakość oferowanego produkty. Na wysoką, jakość wpływa wiele czynników. Dobre zarządzanie produkcją, wysokiej klasy maszyny i wykwalifikowana kadra pracownicza. To wszystko, zebrane razem, przekłada się na dobrą sytuację firmy.
Jest jeszcze jeden element, który ma ogromne znaczenie. Jest nim dobre oświetlenie w halach produkcyjnych oraz biurach należących do przedsiębiorstwa. Dobrze dobrane lampy dają komfort pracy i nie wpływają negatywnie na wzrok. Dzięki temu pracownicy są bardziej wydajni. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oświetlenia.
Oświetleniem stosowanym w przemyśle mogą być polskie lampy Ultima od firmy Luxon, które cechują się większą żywotnością oraz dostarczeniem dużej ilości lumenów i samego strumienia światła na przestrzeni hali. Oświetlenie przemysłowe Luxon jest stosowane w całym kraju.
Przy wyborze oświetlenia dla firmy należy kierować się pewnymi kryteriami. Pierwszym z nich jest wysokość obiektu, w którym chcemy zamontować lampy. Jeżeli hala ma do ośmiu metrów wysokości, wystarczą klasyczne oprawy świetlówkowe. Jeśli zaś pomieszczenia wykraczają poza tą wysokość warto zastanowić się nad lampami wysokoprężnymi, które generują więcej światła.
Kolejne kryterium wyboru to lokalizacja budynku. Jeżeli obiekt ma duży dostęp do światła naturalnego to można zastosować systemy generujące mniej światła. Jeżeli zaś ten dostęp jest ograniczony należy zastosować bardziej wydajne systemy jak chociażby LED.
Niezwykle istotnym aspektem jest też rodzaj prowadzonej działalności. Jeżeli na produkcję składają się proste czynności, to oświetlenie dające minimalne oświetlenie. Oczywiście zgodne z przepisami BHP. Jeśli są to bardziej skomplikowane prace oświetlenie musi być bardziej wydajne.
Nie bez znaczenia jest też energooszczędność. Warto rozejrzeć się nad lampami, które nie zużywają ogromnych ilości energii.
Jest kilka rodzajów lamp przemysłowych. W dalszym ciągu najpopularniejsze są klasyczne żarówki. Są tanie i łatwe w eksploatacji, jednakże mają swoje wady. Najpoważniejsza to niski wskaźnik energii przetwarzanej na światło. Jedynie około 2-3%.
Kolejne na liście jest oświetlenie halogenowe. Bardziej żywotne od poprzedniego rodzaju. Dobrze oddaje barwy i jest tańsze w użytkowaniu.
Dostępne jest też oświetlenie fluorescencyjne. Charakteryzuje się stosunkowo niskim zużyciem energii. Wadą tego rozwiązania jest konieczność utrzymania określonej temperatury w hali. Świetlówki fluorescencyjne najlepiej działają w temperaturze 20 stopni Celsjusza.
Wysokoprężne lampy wyładowcze to kolejny rodzaj. Obecnie stosuje się dwa typy tego rodzaju lamp, sodowe oraz metalohalogenkowe. Oba rodzaje są wydajne, lecz gorzej jest z barwą światła, szczególnie w pierwszym z rodzajów. Generują światło zbliżone do pomarańczowego.
Ostatni rodzaj to oświetlenie LED. Najbardziej wydajny rodzaj oświetlenia. Około 80% dostarczanej energii zamienia się w światło. Ta technologia charakteryzuje się długą żywotnością.
Wiedząc, jakie są rodzaje oświetlenia i kryteria, według, których należy je wybierać, decyzja będzie znacznie łatwiejsza. Przede wszystkim lampy powinny być dobrane do rodzaju prowadzonej działalności. Oświetlenie dopasowane do profilu firmy wpłynie na samopoczucie pracowników i ich wydajność. To z kolej pomoże osiągnąć wysoką, jakość produktów.