Taborety medyczne odgrywają ważną, choć często niezauważalną rolę w gabinetach lekarskich i zabiegowych, zapewniając lekarzom, pielęgniarkom i personelowi medycznemu zajęcie wygodnej pozycji siedzącej podczas przeprowadzania badań, zabiegów czy opieki nad pacjentem.
Ich prosta konstrukcja może mieć ogromny wpływ na to jaka pozycja siedząca będzie dla lekarza najwygodniejsza i jak długo uda mu się siedzieć przed odczuwaniem pierwszych skutków złej pozycji.
Nowoczesne meble medyczne stawiające komfort na bardzo wysokim miejscu są tworzone tak, by nawet taboret medyczny był ergonomicznym, wygodnym i stuprocentowo praktycznym wyposażeniem gabinetu lekarskiego. Jaki model warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przeglądając oferty mebli medycznych w kategorii taboretów do wyposażenia gabinetów, jedną z podstawowych cech zwracających uwagę przy wyborze odpowiedniego mebla jest możliwość montażu kółek jezdnych u podstawy taboretu.
Z jednej strony kółka znacząco ułatwiają poruszanie się po całym gabinecie w pozycji siedzącej, co może być szczególnie korzystne m.in. w przypadku stomatologów, chirurgów czy lekarzy prowadzących zabiegi w pozycji siedzącej przez dłuższy czas. Z drugiej jednak strony brak kółek wydaje się być rozwiązaniem korzystniejszym, gwarantującym bardziej stabilne siedzisko i możliwość przyjęcia wygodnej pozycji bez ryzyka przemieszczenia się fotela przy najdelikatniejszym ruchu ciała.
W praktyce obydwie wersje mają swoich zwolenników i swoje miejsce w gabinecie medycznym. Wybór konkretnego to jedynie kwestia przyzwyczajenia i potrzeb danego specjalisty.
Dziś widywane znacznie częściej niż taborety bez podstawy z kołami, taborety dające możliwość poruszania się po gabinecie w pozycji siedzącej zdecydowanie sprzyjają wygodzie i ergonomii pracy lekarza i personelu medycznego. Dzięki smukłej i kompaktowej podstawie, taborety na kołach jezdnych pozwalają na ustawienie się blisko pacjenta i innych mebli medycznych bez konieczności fizycznego podnoszenia taboretu i ryzyka krzyżowego skażenia bakteriami po dotknięciu fotela rękoma.
Większość taboretów z kołami posiada możliwość regulacji wysokości fotela z pomocą stopy, co dodatkowo ułatwia dopasowanie go do własnych potrzeb bez konieczności ręcznego kontaktu z konstrukcją fotela.
Taborety z kołami jezdnymi mogą przyjmować formę prostego, okrągłego bądź ergonomicznego siedziska na prostej podstawie z kołami bądź małego fotela z praktycznym oparciem ułatwiającym spędzanie czasu w pozycji siedzącej przez wiele godzin podczas zabiegu czy badania. Z tego też względu taborety jeżdżące są niezbędnym elementem wyposażenia gabinetów zabiegowych, stomatologicznych i specjalistycznych wymagających dłuższej pracy przy pacjencie.
Proste taborety stacjonarne, których budowa opiera się wyłącznie na stalowych nogach oraz tapicerowanym siedzisku nie wpisują się najlepiej w ideę ergonomii stanowiska pracy, ale w niektórych gabinetach w dalszym ciągu sprawdzają się lepiej niż taborety z podstawą wyposażoną w koła. Ich główną zaletą jest bardziej stabilna pozycja nie wymagająca blokowania kół, co przydaje się przy szybkim siadaniu i wstawaniu oraz częstych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą.
Z taboretów stacjonarnych korzysta się często w gabinetach pielęgniarek a także na stanowiskach przy urządzeniach pomiarowych w gabinecie okulistycznym czy w szpitalu. Taborety takie często oddawane są też do dyspozycji pacjenta, np. przy łóżku szpitalnym, gdzie po wizycie lekarza czy odwiedzających mogą być schowane pod łóżko i nie zagracać przestrzeni.
Pierwszym i zarazem najważniejszym kryterium wyboru w przypadku taboretów medycznych powinna być ich ergonomia – zależnie od wymagań gabinetu i specjalisty, wygodne siedzisko taboretu może wpływać bezpośrednio na komfort pracy z pacjentem i przekładać się na stan zdrowotny lekarza czy pielęgniarki. Długotrwałe siedzenie na taborecie, który nie oferuje żadnego wsparcia dla prawidłowej postawy ciała w pozycji siedzącej bywa niezwykle męczące i bolesne dla kręgosłupa i całego ciała.
Z tego też względu na rynku pojawiają się coraz częściej modele taboretów z profilowanym siedziskiem, dostosowanym do potrzeb mężczyzn i kobiet i gwarantującym wygodne siedzenie nawet podczas wielogodzinnych zabiegów.