Lutowanie to świetny sposób na połączenie ze sobą dwóch kawałków miedzi. Prawidłowo wykonane lutowanie pomaga stworzyć mocne, trwałe połączenie, które powinno wytrzymać nawet silne obciążenie. Z drugiej jednak strony uzyskanie idealnej temperatury dla mocnego połączenia może być trudne.
Lut to stop metalu, który służy do łączenia ze sobą dwóch kawałków metalu. Lutowanie miedzi polega na łączeniu ze sobą metalowych elementów przy pomocy lutu, czyli łącznika, który ma niższą temperaturę topnienia niż dane części miedziane. Łączenie elementów miedzianych z wykorzystaniem lutowania to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Po pierwsze takie podejście daje pewność, że wykonana praca wytrzyma przez długi czas. Po drugie, spada ryzyko przecieków, nieszczelności itp., ponieważ słabe połączenie jest bardziej podatne na pękanie wraz z upływem czasu.
Lutowanie miedzi to metoda, która sprawia, że powstała w ten sposób konstrukcja wytrzyma duże naprężenie i obciążenie, na jakie zostaną narażone elementy metalowe.
Jeśli chodzi o lutowanie miedzi, pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, która będzie ze sobą łączona. Każdy brud, tłuszcz lub inne zanieczyszczenia osłabią wiązanie, dlatego ważne jest, aby uniknąć wszelkich niedoskonałości. W tym celu można użyć szczoteczki drucianej lub papieru ściernego, aby usunąć defekty znajdujące się na powierzchni elementów wykonanych z miedzi, a następnie – dla pewności – przetrzyj raz jeszcze wszystko czystą szmatką.
Po wyczyszczeniu nałóż topnik na obie powierzchnie. Topnik to materiał, który pomaga zapobiegać utlenianiu i ułatwia przepływ lutu do złącza. Następnie podgrzej złącze lutownicą, aż topnik zacznie bulgotać. Nałóż lut na złącze i kontynuuj ogrzewanie do momentu, w którym zacznie się on równomiernie rozprowadzać i wpływać do złącza. Usuń ciepło i pozwól złączu ostygnąć przed sprawdzeniem szczelności.
Następnie podgrzej miejsce, w którym zostaną połączone dwie części. Będziesz musiał użyć palnika z małym, skupionym płomieniem, aby nie przegrzać otaczającego obszaru. Utrzymuj płomień i poruszaj palnik tam i z powrotem, aż cały obszar zostanie równomiernie ogrzany; powinieneś zobaczyć niewielką zmianę koloru, gdy jest gotowy.
Teraz nadszedł czas, aby dodać metal wypełniający. To właśnie dzięki temu można stworzyć połączenie między dwoma kawałkami miedzi. Wybierz element, który ma niższą temperaturę i ustaw go w taki sposób, aby mógł łatwo przylegać do metalu. Przyłóż koniec metalowego przedmiotu do złącza i pozwól mu stopić się w tym miejscu.
Po udanym lutowaniu złącza ważne jest, aby odpowiednio je wyczyścić i zabezpieczyć przed korozją. Najpierw usuń nadmiar topnika za pomocą szczotki drucianej lub szmatki. Następnie nałóż warstwę kitu hydraulicznego lub szczeliwa wokół złącza, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci. Na koniec przykryj obszar taśmą lub inną warstwą ochronną przed włączeniem dopływu wody.
Kluczem do uzyskania mocnego połączenia podczas lutowania miedzi jest zapewnienie właściwej temperatury. Najlepszym sposobem na to jest użycie palnika z regulowanym płomieniem. W ten sposób możesz powoli zwiększać temperaturę, aż osiągniesz idealną temperaturę do połączenia. Jeśli złącze nie zostanie wystarczająco nagrzane, lut nie nałoży się w prawidłowy sposób, co powoduje słabe połączenie. Zasada ta działa również w drugą stronę: jeżeli złącze jest zbyt mocno nagrzane, lut może stać się kruchy, co także przełoży się na słabe połączenie.
Jednym z najczęstszych problemów związanych z lutowaniem rur miedzianych są nieszczelności. Jeśli nie zostanie to wykonane prawidłowo, połączenia lutowane mogą być słabe i spowodować wyciek wody z rur. Aby tego uniknąć, ważne jest, podczas wykonywania pracy uważnie obserwuj lutowaną powierzchnię. Dzięki temu upewnisz się, że tworzysz mocne połączenie lutowane.
Jeżeli chodzi o lutowanie elementów wykonanych z miedzi oraz jej stopów, ważne jest, by cechowały się one dobrą zwilżalnością, a także wysokim poziomem przewodności elektrycznej. Topnik nie jest wówczas niezbędny, aczkolwiek warto się nań zdecydować. W procesie lutowania wykorzystuje się luty miękkie oraz luty twarde do miedzi. Lutowanie twarde miedzi to najpopularniejszy oraz najtrwalszy sposób na skuteczne połączenie ze sobą elementów metalu.
Idealne podczas wykonywania prac w tym zakresie będą luty miedziano-fosforowe, w tym także warianty z dodatkiem srebra. Ten ostatni element ma za zadanie sprawić, że powstałe połączenie będzie jeszcze bardziej wytrzymałe, a jego przewodność elektryczna stanie się jeszcze wyższa.
Luty miedziano-fosforowe wykorzystuje się podczas tworzenia połączeń pomiędzy elementami wykonanymi z brązu, mosiądzu czy miedzi, a ich temperatura wynosi od ok. 645 do nawet 800 stopni w skali Celsjusza.