Tokarki są to urządzenia wielofunkcyjne przeznaczone do użytku w zakładach produkcyjnych, fabrykach jak również w przydomowych warsztatach. Są to urządzenia niezastąpione do różnej obróbki metali. Jakość obróbki, skrawania, frezowania jest zależny od parametrów dostępnych modeli. Tokarka do metalu używana jest nie tylko do skrawania metalu, lecz również drewna i innych materiałów syntetycznych i naturalnych.
Każda tokarka wykonuje wytaczanie przedmiotów o opływowych kształtach takich jak stożki, kule, walce i tym podobne kształty. Niektóre typy tokarek dzięki wyspecjalizowanym narzędziom roboczym są w stanie wykonać również gwinty zewnętrzne i wewnętrzne lub wykończyć powierzchnie wewnętrzne obrabianych przedmiotów. Tokarka razem z dodatkowym osprzętem lub końcówkami roboczymi staje się urządzeniem wszechstronnym i wielofunkcyjnym.
Najbardziej powszechne są tokarki uniwersalne, czyli tokarki kłowe. Ta tokarka do metalu używana jest wszechstronnie, jedyną jej wadą bardzo często jest stosunkowo słaby silnik. Inne typy jakie oferują producenci lub rynek wtórny to tokarki rewolwerowe, które są wyposażone w kilka narzędzi roboczych. W przeciwności do tokarek uniwersalnych, na prowadnicach tokarki rewolwerowej zamiast konika znajduje się zasobnik na narzędzia.
Zamocowane narzędzia na zasobniku determinują kolejności użycia i mogą kategorycznie usprawnić naszą pracę. To rozwiązanie jednak jest praktyczne tylko wtedy, gdy ukończenie przedmiotu wymaga zastosowania w bezpośrednim następstwie po sobie różnych narzędzi. W innym przypadku rozwiązanie to może okazać się wadą, która spowolni lub całkowicie uniemożliwi nam pracę.
Jeżeli zależy nam na jak najwyżej jakości wykonania obróbki skrawaniem lub innych działań, które oferuje tokarka do metalu używana powinna być tokarka stołowa lub gładkościowa. Te dwa typy tokarek charakteryzuje wysoka jakość obróbki przedmiotów o niepokaźnych rozmiarach, które wymagają sporej precyzji. Mają one zwykle niewielkie i są wyposażone w diamentowe noże lub noże z węglików spiekanych. Tego typu urządzenia dają również możliwość nacinania gwintów metrycznych, calowych, modułowych i diametral-pitch.
Ceny tokarek są bardzo różne. Kupno najprostszego, podstawowego urządzenia od obrabiania skrawaniem to wydatek rzędu kilkuset złotych. Najczęściej ceny ofert rozpoczynają się od czterystu złotych. Standardowa tokarka kłowa, uniwersalna kosztuje od pięć tysięcy złotych, a profesjonalne, przemysłowe, wielofunkcyjna tokarka do metalu używana nie tylko do obróbki skrawaniem osiąga ceny wahające się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych – więcej cen sprawdzicie na stronie Exapro tokarki. W domowych warunkach najczęściej stosowane są tokarki używane do drewna, dzięki którym można stworzyć karnisze, nogi od krzeseł czy stołów, wałki drewniane czy też pojemniki różnego typu i o różnym kształcie. To, jak wyglądać będą tworzone za pomocą tokarki przedmioty, ich detale, jakiej będą jakości materiały po obróbce, zależy przede wszystkim od osoby, która używa urządzenia, a także od jakości samej tokarki.