Jeżeli aktualne drzwi zewnętrzne są już stare i zniszczone, przechodzi przez nie powietrze lub przepuszczają hałas z dworu, to oznacza to, że przestały spełniać swoje funkcje.
Warto wtedy zdecydować się na ich wymianę. Przy wymianie drzwi, zazwyczaj wymienia się też ościeżnicę, w którą zostaną zamontowane nowe drzwi wejściowe. Można też jednak dopasować nowe drzwi do zamontowanej już ościeżnicy lub rozważyć zakup nakładek ościeżnicowych.
Decydując się na wymianę drzwi, należy pamiętać o tym, że kupno samych drzwi nie jest jedynym wydatkiem. Do całkowitej kwoty trzeba doliczyć jeszcze pracę fachowców i sposób utylizacji starych drzwi. Dobrze być też przygotowanym na niespodziewane wydatki, które podczas remontów lubią się pojawiać.
Drzwi zewnętrzne mogą być drewniane (płytowe, z litego drewna i płycinowe), metalowe lub z tworzywa sztucznego. Materiały te różnią się ceną, więc łatwo się domyślić, że i cena wykonanych z nich drzwi będzie różna. Dodatkowo drzwi mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Te dwuskrzydłowe będą zdecydowanie droższe ze względu na większą powierzchnię.
Wybierając drzwi chyba wszyscy kierują się ich estetyką i tym, żeby były dopasowane do elewacji domu (w przypadku domów wolnostojących) i wnętrza mieszkania. Przeszklenia i dodatkowe wzory czy wyżłobienia również kosztują.
Niektórzy decydują się na drzwi antywłamaniowe, które są droższe niż klasyczne modele. W koszty drzwi trzeba też wliczyć klamkę – im bardziej reprezentacyjna, tym droższa.
Wybieranie drzwi o niskiej cenie dla zmniejszenia kosztów może skończyć się kupieniem drzwi o bardzo słabej jakości, które po krótkim czasie będzie trzeba i tak wymienić. Drzwi to taki element domu, na którym nie powinno się oszczędzać.
Mają w końcu dawać poczucie bezpieczeństwa, chronić przed zimnem i hałasem i jednocześnie powinny cieszyć oko właścicieli domu. Drzwi powinny być zakupem na lata, dlatego dobrze przemyśleć ich wybór.
Niektórzy, chcąc obniżyć koszty całej wymiany, decydują, że sami podejmą się montażu nowych drzwi. Nie ujmując niczyim zdolnościom, lepiej zatrudnić do montażu specjalistów. Są to doświadczeni pracownicy, którzy zamontowali wiele drzwi i znają się na tym, co robią.
Niestraszne im nierówności w ścianach czy podłodze i z szybkością zamontują zawiasy. Fachowcy za swoją pracę muszą dostać wynagrodzenie, ale lepiej zapłacić im określoną kwotę niż stracić swoje nerwy i czas.
Cena za montaż drzwi to kilkaset złotych. Trudno podać konkretną kwotę, ponieważ jest kilka czynników, od których ona zależy. Zależy m.in. od rodzaju montowanych drzwi, od tego, czy montaż uwzględnia również wymianę ościeżnicy i ogólnie od skomplikowania całego procesu.
Stawki mogą się też różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Inne ceny będą w dużych miastach, a inne w małych miejscowościach. Bardzo często firmy, które sprzedają drzwi, od razu oferują ich zamontowanie. Można wtedy liczyć na korzystną cenę usługi.
Zazwyczaj stare i niesprawne drzwi nie są już zdatne do użytku, więc trudno dać im drugie życie. Jedynym sposobem jest ich utylizacja. Niektóre firmy montażowe czasem wliczają w cenę usługi również utylizację, więc warto dowiedzieć się, czy w wykupionej usłudze jest taka opcja.
Jeżeli jest – problem z pozbyciem się drzwi jest rozwiązany. Jeżeli nie ma, trzeba zorientować się, co z nimi zrobić. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że drzwi nie można wyrzucać pod zwykły przydomowy śmietnik.
Drzwi zalicza się do grupy śmieci budowlanych. W takiej sytuacji trzeba znaleźć w swojej okolicy firmę, która zajmuje się utylizacją tego rodzaju odpadów, i umówić się na termin, w którym drzwi zostaną zabrane. Utylizacja drzwi to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych.
Drzwi zewnętrzne Wrocław najlepiej kupić w DRZWIWROC. Czas realizacji zamówienia to zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Pracownicy tej firmy szybko i profesjonalnie zamontują wybrane przez Państwa drzwi.