Dobór biustonosza ciążowego rządzi się nieco innymi prawami, niż w przypadku, gdy wybieramy zwykłe staniki. Jest tak dlatego, że przed i po porodzie, a także podczas karmienia piersią, rozmiar piersi niemal nieustannie się zmienia. Z tego względu wiele kobiet rezygnuje z biustonosza ciążowego, uznając go za kosztowny i niepotrzebny wydatek. Warto jednak przekonać się do tego rodzaju bielizny z wielu powodów, które dokładnie opisujemy poniżej.
Przede wszystkim dlatego, że znacznie szersze są możliwości jego regulacji. Producenci ciążowych staników zdają sobie sprawę z tego, że kobiece piersi w czasie ciąży oraz przez jakiś czas po niej, ulegają nieustannym zmianom. Dlatego też takie biustonosze nierzadko wyposażone są w zwiększoną ilość rządków z haftkami, dzięki czemu rozpiętość regulacji staje się dużo szersza, a biustonosz może posłużyć dłużej, niż gdybyśmy zdecydowały się w tym czasie nosić zwykłe, „nieciążowe” biustonosze. Częściej są one wykonane z tzw. pracujących materiałów, które lepiej dostosowują się do zmieniającego się kształtu piersi.
Jeszcze jedną zaletą jest to, że biustonosz ciążowy, zwłaszcza ten dobrany na ostatnie miesiące przed rozwiązaniem, może być wykorzystywany również jako biustonosz do karmienia, o ile tylko jest do tego odpowiednio przystosowany.
Piersi w tym szczególnym czasie stają się o wiele bardziej wrażliwe na dotyk, dlatego też konieczny jest dobór odpowiednich materiałów, które nie narażą uwrażliwionej skóry na dodatkowe podrażnienia. Często mówi się też o tym, by w biustonoszach ciążowych i tych do karmienia unikać fiszbin. Jest w tym dużo racji – źle dobrany model z fiszbinami może uciskać piersi, a tym samym prowadzić nawet do zatoru.
Drugą stroną medalu jest jednak to, że dobrze dobrany model z fiszbinami zdecydowanie lepiej podtrzymuje piersi, co jest szczególnie istotne w przypadku pań z dużym biustem. Co więcej, fiszbiny w biustonoszach ciążowych i do karmienia są często delikatniejsze, nie narażając piersi na dodatkowe podrażnienia, zatem tak naprawdę to, czy biustonosz będzie miał fiszbiny, czy też nie, jest w dużej mierze kwestią indywidualnych preferencji.
Należy zmierzyć obwód pod biustem, przy czym uzyskany wynik zaokrąglamy odpowiednio w górę lub w dół, by uzyskać liczbę podzielną przez 5. Następnie mierzymy obwód piersi na wysokości sutków. Od obwodu uzyskanego na wysokości sutków odejmujemy obwód wymierzony pod biustem (ten bez zaokrąglania), a wówczas uzyskamy rozmiar miseczki. Im większa różnica, tym większa miseczka.
Jednak nie tylko ona ma znaczenie. Ważne jest również to, zarówno w stanikach ciążowych jak i biustonoszach do karmienia będzie podtrzymywał biust, zatem po nałożeniu go w sklepowej przymierzalni staraj się trochę w nim poruszać. Podnieś i opuść kilka razy ręce, a przy tym zweryfikuj, czy biustonosz pozostaje na swoim miejscu i czy się nigdzie nie wpija. Będzie Ci on towarzyszył przez cały dzień, warto zatem zadbać o to, by był jak najwygodniejszy. Biustonosz ma za zadanie okalać całą pierś i dobrze ją podtrzymywać, jednak bez wywoływania ucisku. Zdecydowanie stawiamy na biustonosze z funkcją regulacji ramiączek, a także zwracamy uwagę na to, by były one możliwe najszersze, by się nie wbijać i podtrzymywać piersi możliwie jak najlepiej. Unikamy usztywnianych za pomocą gąbki.