Nawet malutkie dzieci mogą doceniać ciekawe historie, uczyć się z nich i skupiać swoją uwagę na ich przekazie. Doskonale wiedzą o tym rodzice, którzy już od najwcześniejszych lat wprowadzają swoje pociechy w nawyk czytania i zgłębiania kolejnych bajek i opowiadań, czy to w formie klasycznych książek papierowych, czy też bajek oglądanych na ekranie telewizora. Te pierwsze są oczywiście znacznie korzystniejsze, gdyż pozwalają na prawidłowy rozwój wyobraźni dziecka i dają mu naprawdę ogromne pole do własnego tworzenia historii. Czy jednak maluszki do trzech lat są w stanie poradzić sobie z dłuższymi sesjami słuchania bajek?
Małe dziecko nie może pochwalić się najlepszym czasem skupienia uwagi i często już po 5-10 minutach zabawy jest gotowe przenieść się do kolejnego zajęcia. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców stara się wybierać jak najkrótsze historyjki bogate w obrazki i ciekawe dodatki, chcąc zatrzymać dziecko w jednym zajęciu jak najdłużej. W przypadku bajek słuchanych może wydawać się to jeszcze trudniejsze – dziecko nie ma tu wrażeń wizualnych i obrazków, które może śledzić. Jak zatem przekonać 2-latka do słuchania nagrania z płyty?
Bajki-grajki to doskonały zbiór nagrań przeznaczonych właśnie dla najmłodszych słuchaczy. Krótkie historie trwające zwykle 10-15 minut są przede wszystkim nagrywane tak, by już samym dźwiękiem przyciągały uwagę malca. W przeciwieństwie do tradycyjnego rozumienia hasła „audiobook”, tutaj można spodziewać się przede wszystkim wpadających w ucho piosenek, wierszowanych bajeczek i wspaniałej narracji aktorskiej, która każdemu bohaterowi bajki nada zupełnie inny charakter.
Dlaczego słuchowiska? Dziecko, które rozpoczyna rozwój zdolności językowych i słuchowych potrzebuje jak największej ilości prawidłowych wzorców, które zwykle czerpie zarówno od rodziców, jak i wychowawców w przedszkolu. Wsłuchując się w bajki czytane przez profesjonalnych aktorów zostaje nie tylko wystawione na dodatkowe źródło języka, ale też przede wszystkim na zupełnie inną formę modulacji głosu, która może w przyszłości wpłynąć na jego płynność mówienia. W istocie, bajki słuchane są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej formy nauki mowy i nawet, gdy puszczamy je mimochodem podczas jazdy w samochodzie czy podczas zasypiania dziecka, ekspozycja na słowo mówione nigdy nie zaszkodzi.
Jakie historyjki wybrać, by zainteresować malucha i już od wczesnych lat zaszczepić u niego pasję do czytania i słuchania opowieści? Wśród historii polecanych szeroko zarówno przez rodziców, jak i pedagogów znajdują się zarówno teksty klasyków literatury takich jak Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, czy bracia Andersen, jak i nieco mniej znane opowieści o zwierzętach czy innych fantastycznych bohaterach. W zestawach bajek dostępnych w sklepie bajki-grajki.pl znajdziemy zarówno Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Kota w Butach i Śpiącą Królewnę, jak i Brzydkie Kaczątko, Jasia i Małgosię, czy Muchy króla Apsika. Wszystkie przystosowane są do słuchaczy w przedziale wiekowym 0-4, dlatego też z powodzeniem nadadzą się zarówno jako bajeczka do usypiania noworodka po karmieniu, jak i interesująca czytanka na dobranoc dla młodego przedszkolaka.
Klasyczne bajki mogą dziś gubić się nieco w całym arsenale historyjek dostępnych w księgarniach i Internecie. Przez lata nie straciły one jednak na wartości, a wielu rodziców docenia wręcz ich prostotę przekazu, którą często ciężej uświadczyć w nowszych wydaniach.