Pełen asortyment narzędzi chirurgicznych jest niezwykle szeroki. Jest tak ze względu na wiele rodzajów operacji, obejmujących zabiegi kardiologiczne, neurologiczne i wiele innych. Poniżej opisujemy przykładowe narzędzia, z jakich chirurg może korzystać podczas pracy.
Kleszczyki chirurgiczne są jednym z narzędzi służących do podtrzymywania tkanki. Inaczej nazywa się je peanami. Różnią się one m.in. z uwagi na kształt zastosowanej końcówki, dlatego też mogą być stosowane do podtrzymywania tkanek jelitowych, macicznych, kostnych czy też naczyniowych. Oprócz podtrzymywania tkanek, ich drugim ważnym zastosowaniem jest zatrzymywanie krwawienia, dokładnie tam, gdzie do niego dochodzi podczas zabiegu.
Ich zadaniem, jak nazwa sugeruje, jest zamykanie naczyń, przy jednoczesnym zachowaniu równomiernego nacisku na powierzchni ścianki naczyniowej. Najczęściej wykonywane są z tytanu lub stali nierdzewnej. Można je z powodzeniem wykorzystywać do zaciskania tętnic i aorty.
Służy on do podtrzymywania i odsuwania struktur anatomicznych w celu uzyskania lepszej widoczności w trakcie wykonywania operacji. Wyróżniamy kilka rodzajów haków chirurgicznych, np. haki dwustronne, służące do utrzymania rany w pozycji otwartej, haki do tchawicy, haki typu Langenbeck, wykorzystywane do poszerzania wykonywanych nacięć oraz ran, czy też haki do powiek, zapobiegające zamknięciu powieki w trakcie zabiegu.
Inaczej zwana również raspatorem, podważka kostna znajduje zastosowanie m.in. w chirurgii stomatologicznej, w procesie oddzielania kości i okostnej. Najczęściej znajduje zastosowanie podczas zabiegów osteotomii bocznej, lecz ogólnie jest to dosyć uniwersalne narzędzie chirurgiczne. Podważka kostna pozwala na przeprowadzanie operacji z dużą precyzją, co odczuwalnie wpływa na jej powodzenie.
Jest to dosyć powszechnie znane narzędzie, już od stuleci wykorzystywane do badania odruchów, dających informację na temat stanu rdzeni nerwowych. Młotek neurologiczny pozwala na zdiagnozowanie potencjalnych dolegliwości związanych z ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym. Wyróżniamy kilka rodzajów młotków neurologicznych: Taylora, Babińskiego i Queen Square.
Stosowane obecnie na salach operacyjnych stoliki chirurgiczne obowiązkowo odznaczają się solidnym zabezpieczeniem przed korozją oraz w pełni stabilną konstrukcją, która nie stwarza ryzyka wypadku podczas operacji. Szczególnie ważnym elementem konstrukcyjnym w przypadku stolika zabiegowego jest zastosowanie zagłębienia, dzięki któremu nie istnieje ryzyko nagłego, niekontrolowanego zsunięcia się narzędzi chirurgicznych. Ich pozostawanie na wyznaczonym miejscu przekłada się także w oczywisty sposób na ich sterylność.
Trudno nie wspomnieć o możliwości regulacji wysokości blatu, dzięki czemu stolik zabiegowy może być z powodzeniem wykorzystywany w różnych sytuacjach, także poza salą zabiegową. Kolejnym ważnym udogodnieniem jest wyposażenie stolika w koła, dzięki którym można go szybko przemieścić w wybrane miejsce, gdyby zaszła taka potrzeba. Dla bezpieczeństwa i pełnej stabilności wyrobu, na koła nałożone są mocne hamulce.
Jest to jeden z rygorystycznych kryteriów, jakie musi spełnić meble medyczny, aby być w ogóle dopuszczonym do obrotu. Stoliki zabiegowe, tak jak i inne meble medyczne, wykonywane są z materiałów o powierzchni gładkiej, pozbawionej porów oraz w przypadku elementów metalowych, dodatkowo pokrywane warstwami ochronnymi w celu lepszego zabezpieczenia ich przed negatywnymi skutkami uderzeń, zarysowań lub wpływu substancji wykorzystywanych podczas mycia i dezynfekcji.
Ze względu na swoją uniwersalność i prostą konstrukcję, stoliki zabiegowe z powodzeniem sprawdzają się również w gabinetach lekarskich, a także przy łóżkach pacjentów w celu trzymania w zasięgu ręki najważniejszych przedmiotów lub podczas spożywania posiłków. Niektóre modele stolików przyłóżkowych są dodatkowo wyposażone we wgłębienie na kubek.
Narzędzia chirurgiczne, wymienione w powyższym artykule to jedynie namiastka przyrządów wykorzystywanych przez lekarzy na salach zabiegowych. Oprócz narzędzi liczą się również odpowiednio dobrane, w pełni bezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów i lekarzy meble medyczne, oferowane m.in. przez producenta U.B.M Kotasińska.