Dobór odpowiedniego rodzaju pojazdu do poruszania się po wodzie w celu wędkowania jest jedną z najważniejszych decyzji, która ma wpływ na komfort podczas połowu. Na rynku dostępnych jest wiele modelu pontonów oraz łodzi rybackich, które różnią się między sobą wyglądem, komfortem użytkowania oraz metodą transportu. Warto zapoznać się z charakterystyką każdego z tych rozwiązań, aby dobrać odpowiedni typ pojazdu do swoich oczekiwań i wymagań terenu. Bardzo dużo osób decyduje się na rekreacyjne, małe połowy w niewielkich zbiornikach wodnych, na których obowiązują liczne ograniczenia dotyczące poruszania się po tafli wody.
Wybór pontonu wędkarskiego to zdecydowanie tańsza opcja w stosunku do profesjonalnej łodzi rybackiej. Ten pojazd ze względu na swoją budowę jest znacznie łatwiejszy w transportowaniu oraz cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością.
W zależności od modelu, pontony mogą być dwu, trzy lub pięciowarstwowe. Wielkość oraz typ materiału jaki został wykorzystany do produkcji ma ogromne znacznie, ponieważ wpływa na jego wagę oraz wygodę użytkowania.
Do transportu pontonu wystarczy zwykła przyczepa rybacka, którą można zamontować na tyłach samochodu za pomocą haka. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku kilku osobowych wypraw ponton sprawdzi się idealnie.
Mały połów w niewielkich zbiornikach wymaga poruszania się niemalże bezszelestnie oraz bez wykorzystania spalinowych silników, które najczęściej montowane są w zwykłych łodziach rybackich.
Wybierając ponton na połów ryb należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami oraz charakterystyką miejsca, w którym będzie użytkowany. Idealnie sprawdzi się w niewielkich zbiornikach wodnych, gdzie odławia się głównie niewielkie ryby – często hobbystycznie.
Decydując się na zakup łodzi rybackiej warto mieć plan, gdzie będzie ona przechowywana, jak będzie transportowana oraz w jakim miejscu użytkowana. Ten typ pojazdu jest o wiele większy od tradycyjnych pontonów wędkarskich, dlatego nie będzie polecany w przypadku małych połowów.
Łódź rybacka idealnie nadaje się na wędkowanie na morzu lub dużych zbiornikach wodnych, gdzie można przebywać nawet od kilku do kilkunastu godzin.
Łodzie charakteryzują się wytrzymałością oraz wysokim poziomem komfortu użytkowania ze względu na sporą ilość miejsca. Warto także wspomnieć, że łódź pozwala na zabranie znacznie większej ilości osób.
Minusem łodzi jest na pewno ich waga, która znacznie utrudnia jej transport. Do tranzytu wykorzystuje się także przyczepy wędkarskie oraz lawety, do których ciągnięcia należy jednak posiadać znacznie mocniejszy samochód. Należy także wiedzieć, że często rozłożenie łodzi w miejscu wodowania nie będzie możliwe w pojedynkę. Koszty utrzymania łodzi są także znacznie większe, ponieważ te wykonane z desek wymagają okresowej impregnacji oraz sprawdzenia stanu technicznego, aby nie doszło do niebezpiecznego wypadku lub nawet zatonięcia.
Idealnym wyborem w przypadku podróży na mały połów ryb w niewielkim zbiorniku wodnym będzie ponton wyposażony w napęd manualny. Oznacza to, że warto zrezygnować z napędu silnikowego, ponieważ ma to wpływ nie tylko na wagę pontonu, ale i ekologię. Brak silnika oznacza także nieco cichszą pracę, a co za tym idzie, mniej ryb będzie w stanie się spłoszyć podczas poruszania się. Dodatkowo pontony bezsilnikowe nie generują hałasu i są harmonijne z naturą. Ze względu na dużą różnorodność modeli pontonów, warto wybierać tylko te, które cieszą się dobrą opinią i wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów.
Wędkarstwo to styl życia, na który decyduje się coraz więcej osób. Wybierając ponton i sprzęt do wędkowania, warto decydować się na profesjonalne doradztwo specjalistów w tym zakresie. Zaletą wyboru pontonu na małe połowy jest łatwość jego transportu oraz znacznie niższa cena, niż w przypadku zakupu lub wynajmu łodzi rybackiej. Amatorzy wędkowania z pewnością docenią zalety pontonu oraz jego charakterystykę, która pozwala na komfortowe przebywanie na tafli wody, nawet przez wiele godzin. Wędkarstwo uczy także pokory, dlatego stało się dla wielu osób sposobem na życie oraz doskonalenie własnej osoby.