Niektóre zboża są tak wytrzymałe, że jak najbardziej można sadzić je nawet w zimie. Oczywiście należy pamiętać o tym, że także takie zboża mają swoje pewne wymagania, które należy spełnić, aby plony do zebrania okazały się jak największe. Zawsze trzeba pamiętać o potrzebach roślin, które w danym momencie się sieje. Co zatem możesz zasiać zimą, aby móc zebrać dobry plon? Ten niewielki poradnik podpowie ci, jakie zboża możesz posiać właśnie teraz, zimą.
Jęczmień jest pierwszym zbożem, które sieje się na zimę. W zależności od tego, w jakim regionie Polski mieszkasz, sianie tego zboża powinno rozpoczynać się kolejno na początku września dla regionów wschodnich, od środka września dla regionów centralnych i pod koniec września dla regionów zachodnich. Należy jednak przy tym pamiętać, że jest to zboże, które wymaga tego, aby gleba była dobrej, wysokiej jakości. Wtedy jego uprawa się opłaca. Niestety mrozoodporność tego gatunku jest niewielka, na szczęście jęczmień dość szybko rośnie, więc posadzony we wrześniu będzie mógł być zebrany jeszcze przed największymi mrozami.
Kolejnym zbożem, które można sadzić w zimie, jest pszenica. Kiedy warto jest to zrobić? Można ją siać już od połowy września, warto jednak mieć świadomość, że pszenica ozima jest tak samo wybredna na gleby, jak jęczmień. Można ją sadzić wyłącznie w najlepszych glebach. Jeżeli chcesz posadzić u siebie pszenicę, zadbaj o to, by jakość nasion była na wysokim poziomie. Ich czystość powinna wynosić 98% lub więcej, a ich wilgotność oscylować powinna na poziomie 15% lub mniejszej.
Ostatnim zbożem, które można posadzić w nieco zimniejszych miesiącach jest żyto. Najlepsze, a co za tym idzie największe plony żyta można zebrać, jeżeli wyrosło ono wtedy, gdy temperatura otoczenia oscylowała na poziomie 6 do 8 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o glebę, w której sadzone jest żyto, to nie musi ona być jedną z najlepszych. Wymagania żyta są mniejsze od wymagań stawianych przez jęczmień czy pszenicę.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, jaki powinien być rozstaw rzędów posadzonych zbóż. Jeżeli chodzi o jęczmień, rzędy powinny być od siebie rozstawione o 12 centymetrów, w przypadku jest to taka sama odległość, natomiast żyto powinno być rozstawione na odległość od 10 do nawet 16 cm od siebie.
Kolejną kwestią o jakiej należy pamiętać, to głębokość wysiewu. Jęczmień wysiewany jest na głębokości od 3 do 4 cm, pszenica od 2 do 4 cm, a żyto od 2 do 3 cm. Dzięki przestrzeganiu tych reguł twoje plony będą wysokie i spore.
Oprócz tego należy przestrzegać także tego, aby nasiona wykorzystywane do takiego wysiewu miały odpowiednią jakość i spełniały wszystkie warunki. Aby mieć pewność, że dane nasiona są wysokiej jakości warto jest je nabywać w specjalnych sklepach ogrodniczych, lub w sklepach internetowych, które oferują nasiona od znanych producentów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że to co kupisz, da ci takie plony, jakie chcesz. A z pewnością chcesz zbierać wyłącznie wysokie plony, które są jak najprostsze w utrzymaniu!