W przypadku niemal każdego sprzętu elektronicznego chłodzenie wszystkich podzespołów bazowych to bardzo ważne zadanie. Inżynierowie zajmujący się projektowaniem nowych rozwiązań dla największych dostawców sprzętu komputerowego na świecie muszą raz za razem poprawiać osiągi konstruowanych modeli o parametry nagrzewana się.
Emitowanie ciepła przez podzespoły komputerowe jest nieuniknionym elementem ich pracy i zachowanie równowagi energetycznej wewnątrz komputera wymaga bardzo dużej emisji ciepła na zewnątrz – dobrze funkcjonujące systemu chłodzenia, na które składa się nie tylko klimatyzator, ale także odpowiednie odczynniki chłodzące, wpływa na pracę całego zestawu. Nie dziwi więc, że dostawcy najbardziej innowacyjnych, drogich i jednocześnie profesjonalnych podzespołów, jak chociażby układy graficzne, wydają w swoim budżecie miliony dolarów rocznie na usprawnianie układów chłodzenia. Dzięki temu wyniki pracy całego układu wypadają dużo lepiej i przykładowe dwa procesory z takimi samymi zegarami, ale w wersji z własnym klimatyzatorem i bez niego, bardzo szybko prezentują inne wyniki na wykresach swojej wydolności.
Przy bardzo aktywnym wykorzystaniu komputera nie tylko do prostych celów jak edycja tekstu czy ściąganie filmów i ich oglądanie, chłodzenie powinno stać na wysokim poziomie. Nie jest to problemem w przypadku jednostek stacjonarnych, czyli coraz mniej popularnych komputerów typu PC. Choć za cenę przeciętnego laptopa można zbudować komputer stacjonarny o bardzo dobrych parametrach i niesamowicie wydajnych podzespołach bazowych, wielu ludzi woli laptopa ze względu na jego przenośny charakter i mniejszy kłopot dekoracyjny przy aranżowaniu wnętrza. Posiadacze komputerów typu PC bez wątpienia mogą zainwestować w dobry i mocny klimatyzator, a do tego wybierać takie karty graficzne i procesory, które dodatkowo posiadają własne układy chłodzenia – wśród kart graficznych spotkać można nawet modele wykorzystujące do tego celu ciekły azot, co naturalnie kolosalnie podnosi cenę takiego modelu.
O wiele trudniej jest zdecydować o jakości chłodzenia klientom wybierającym właśnie najpopularniejsze laptopy – nie są to urządzenia zaprojektowane z myślą o wielogodzinnej pracy. W pierwszych latach boomu na przenośne komputery większość ich nowych użytkowników włączała je maksymalnie na cztery do sześciu godzin w ciągu dnia i nie stanowiły one alternatywy dla dużo mocniejszych i wielofunkcyjnych komputerów stacjonarnych. Dzisiaj zaś wielu użytkowników nie wyłącza nawet laptopa na noc, a w trakcie dnia jest on niemal notorycznie podłączony do ładowania i pozostawiony w stanie czuwania, co drastycznie wpływa na jego trwałość nazywaną także żywotnością, oraz jakość pracy w chwilach, gdy jest najbardziej potrzebna jego wydajność. Nawet włożenie do środka zminiaturyzowanego komputera absolutnie najdroższych i najbardziej topowych podzespołów bazowych, z wyśmienitym chłodzeniem do środka, nie sprawi nagle, że żywotność takiego laptopa wydłużona zostanie do dziesięciu lat. Dla takich przenośnych urządzeń przeważnie nawet pięć lat aktywnego użytkowania to już nie lada osiągnięcie. Elektronika do nie tylko pojedyncze komputery ale także cały serwery, które z powodu ciągłej pracy – 365 dni w roku 24 godziny na dobę, muszą posiadać klimatyzację zewnętrzną, np. oferowaną przez http://www.klimasoft.pl. Klimatyzatory mogą sprostać zadaniu obniżenia temperatury maszyn, których zadaniem jest nieustanne przetwarzanie danych.