Obecna moda na ekologię objawia się również w sektorze żywności. Weilu konsumentów coraz częściej sięga po produkty ekologiczne oznaczone symbolami „bio”, „eco”, czy „organic”. Takie certyfikaty to gwarancja jakości towaru. Czym jest certyfikat ekologiczny i co trzeba zrobić, aby go uzyskać?
Certyfikat żywności ekologicznej jest oznaczony charakterystycznym białym listkiem na zielonym tle. Oznacza on, że dany produkt został wytworzony zgodnie z zgodnie z założeniami europejskich norm dla żywności eko.
Każdy producent, którego żywność otrzymała to prestiżowe wyróżnienie musi umieścić logo na swoim produkcie. Zaraz pod nim powinien znajdować się numer identyfikacyjny jednostki przyznającej certyfikację oraz oznaczenie miejsca, w którym produkt powstaje. W sytuacji, gdy nie ma tych informacji pod logo, istnieje ryzyko, że producent próbuje sfałszować jakość swojego towaru.
Certyfikat żywności ekologicznej jest przyznawany tylko wtedy, gdy do produkcji nie użyto składników modyfikowanych genetycznie ani sztucznych polepszaczy, jeśli rośliny nie były poddawane działaniu chemicznych środków ochrony roślin. Gospodarstwo, które produkuje takie produkty, musi dbać o bioróżnorodność, oszczędność energii, ograniczenie generowania odpadów i odpowiedzialne traktowanie zwierząt.
O uzyskanie tego certyfikatu żywności ekologicznej może się starać każdy, zaczynając od właściciela gospodarstwa, który produkuje towar, aż po producenta żywności i pasz, dodatków żywności, firmy dystrybucyjne oraz transport i logistykę.
Istnieje specjalista lista produktów, które można poddać procesowi certyfikacji, a prezentuje się ona następująco:
Spis ten jest bardzo szeroki, więc jesteś wytwórcą albo producentem przedstawionych towarów, to możesz starać się o uzyskanie certyfikatu. Znacznie podniesie on prestiż i wartość Twoich produktów.
Pierwszym krokiem, który musisz wykonywać przy zdobywaniu eko certyfikatu dla swoich produktów, jest uzbrojenie się w cierpliwość. Proces weryfikacji twoich towarów, jak i samego zakładu chwile potrwa. Jednak efekt jak najbardziej jest warty czekania. Oznaczenie BIO na Twoich przetworach automatycznie podniesie prestiż i wartość Twoich produktów. Przełoży się to na dodatkowe zyski oraz większą ilość kontraktów handlowych.
Procedura uzyskiwania eko certyfikatu jest dwuetapowa. Pierwsza część polega na złożeniu stosownego wniosku o nazwie Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego. Ten dokument musisz wysłać do wybranej przez Ciebie instytucji certyfikującej.
Drugi etap to dokładna kontrola Twojej firmy. Przed tym jak uzyskasz pismo stwierdzające, że rzeczywiście produkujesz żywność ekologiczną, jednostka certyfikująca będzie musiała skontrolować, czy Twoje towary spełniają standardy BIO. Głównymi aspektami, które będą badane to:
Kontrole są podzielone na parę etapów. Przed każdą wizytą będziesz stosownie poinformowany.
Możesz samodzielnie wybrać organizacje, która zajmie się certyfikacją Twoich produktów. Obecnie w Polsce istnieje 10 instytucji, które są uprawnione do wydawania oraz cofania certyfikatów producenta żywności ekologicznej. Do najchętniej wybieranych należą:
Określenie, czy dany produkt ma certyfikat żywności ekologicznej, jest niebywale łatwe. Wystarczy na opakowaniu znaleźć biały listek na zielonym tle. Jednak należy uważać, bo wielu producentów próbuje sfałszować to logo, aby sztucznie podnieść cenę swoich towarów. W celu prawidłowego rozpoznania certyfikowanych wytworów należy odnaleźć pod logiem numer identyfikacji jednostki certyfikującej.
Proces zdobywanie eko certyfikatu jest dość długi i czasami bardzo kosztowny. Jednak cały ten wysiłek zwróci się w zwrocie prestiżu Twoich produktów, a co za tym idzie, ich cena poszybuje w górę. Jeżeli wytwarzasz produkty eko i nie masz jeszcze dokumentów tego potwierdzających, to nie wahaj się i złóż wniosek już teraz.